• panorama_hotelnsn.jpg
 • holl.jpg
 • OKIEM-DRONA-Szymon-Pawlak1.jpg

Atrakcje regionu Pińczów i Ponidzie

Serdecznie zapraszamy do Pińczowa.
Pobyt umilą Państwu liczne atrakcje dostępne zarówno w hotelu jak i w okolicy. Zachęcamy do aktywnego wypoczynku i odkrywania uroków Ponidzia.


Ponidzie jest fascynującym, chociaż wciąż nie odkrytym regionem Polski. Leży w południowej części województwa świętokrzyskiego i graniczy z województwem Małopolskim. Dzięki dużemu urozmaiceniu terenu, wspaniałym zabytkom i unikalnej przyrodzie jest to bardzo atrakcyjny region dla turystów. Ponidzie oferuje możliwość uprawiania różnych form turystyki aktywnej m in. spacery, wyprawy rowerowe, marsze Nordic Walking.

Pińczów

Polecamy Państwu atrakcyjne miejsca do zwiadzania:

 • Kaplica św. Anny wzniesiona w stylu manierystycznym w 1600 r.
 • Zespół zabytkowy dawnego klasztoru paulińskiego składa się z:
  - Kościół św. Jana Ewangelisty w Pińczowie – kościół usytuowany w centrum Pińczowa, na rogu Rynku. Wchodzi w skład dawnego zespołu klasztornego oo. Paulinów. Pierwotnie gotycki w XVII w. przebudowany w stylu manierystycznym.
  - Dzwonnica kościoła św. Jana.
  - Dawny budynek klasztorny zwany Belweder. Wczesnobarokowy klasztor, w którym zachowały się fragmenty gotyckie, wzniesiony w 1 poł. XVII w. Jest to obszerna, piętrowa budowla na planie prostokąta z wirydarzem w środku. Wokół niego biegnie krużganek z ciągiem pomieszczeń o różnym przeznaczeniu.
 • Klasztor Reformatów został ufundowany na Mirowie w 1587 roku przez biskupa krakowskiego Piotra Myszkowskiego. Budynek pierwotnie miał być kolegiatą ale margrabia Zygmunt Myszkowski przeznaczył go dla sprowadzonych w 1605 roku, z Rzymu, zakonników zreformowanego zakonu franciszkanów obserwantów, których w Polsce nazywano reformatami.
 • Dom Ariański (zwany również Drukarnią Ariańską) na Mirowie z przełomu XVI i XVII w. Obecnie mieści się tu oddział Archiwum Państwowego w Kielcach. Do wnętrza prowadzi ozdobiony łacińską sentencją.
 • Pałac Wielopolskich z 1789 r. Wzniesiony prawdopodobnie według projektu  Franciszka Naxa. Jest to budynek piętrowy. Jego fasadę przyozdabiają wykonane w sitku płaskorzeźby przedstawiające sceny z mitologii. Na fasadzie znajduje się także herb Franciszka Wielopolskiego.
 • Synagoga stara  Jest ona jedyną architektoniczną pozostałością miasta żydowskiego wybudowana w latach 1594-1609. Jest jedną z najstarszych synagog zachowanych w Polsce.
 • Muzeum regionalne w Pińczowie Zbiory muzeum pochodzą z Ponidzia i dokumentują tradycje, historię i kulturę regionu od czasów najdawniej-szych po współczesne.
 • Zespół pałacowo-parkowy Wielopolskich z lat 1857-1860 z późnoklasycystycznym  pałacem i parkiem. Pałac wzniesiono wg projektu Henryka Marconiego . Współcześnie obiekt zajmowany jest przez Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia.

Formy turystyki aktywnej:

 • zorganizowane spływy kajakowe,
 • jazda konna w ofercie możliwość zorganizowania nauki jazdy konnej, Jazda zaprzęgami bryczką i sanki w okresie zimowym
 • Aeroklub - w ofercie znajdują się szkolenia paralotniowe I i II etapu prowadzone przez szkołę Top Paragliding, loty widokowe motolotnią, hole paralotniowe i lotniowe. Dla najmłodszych prowadzone są także kursy i warsztaty modelarskie.
 • Ciuchcia Expres Ponidzie - przez ponidzie jeździ jedna z niewielu czynnych zabytkowych kolejek wąskotorowych "Express Ponidzie". Trasa wiedzie z Pińczowa do Jędrzejowa.
 • Peintbol - podzieleni na drużyny będziecie mogli prowadzić zacięte zmagania, w których drogą do sukcesu jest współpraca.

Do atrakcji turystycznych należą ścieżki przyrodniczo-turystyczne, rowerowe i piesze położone wśród lasów. Na terenie Ponidzia znajduje się również Zespół Parków Krajobrazowych (Nadnidziański Park Krajobrazowy, Szaniecki Park Krajobrazowy, Kozubowski Park Krajobrazowy), które skupiają najcenniejsze i najbardziej charakterystyczne cechy przyrodnicze i krajobrazowe Niecki Nidziańskiej. Znajduje się tu większość chronionych na jej obszarze obiektów przyrodniczych o wysokiej randze, liczne stanowiska roślin i zwierząt zagrożonych i chronionych, a także interesujące zabytki architektury, stanowiska archeologiczne, zespoły urbanistyczne i zabytki sztuki ludowej.


Wiślica to bardzo stara miejscowość w Dolinie Nidy w powiecie Buskim.  Jednym z najciekawszych obiektów w Wiślicy jest kolegiata z 1350r. zaliczana do najcenniejszych budowli gotyckich Małopolski.

Jędrzejów - miasto powiatowe w południowej części województwa świętokrzyskiego. Szczególną atrakcją Muzeum Zegarów, którego zbiory są jedne z największych w Europie.

Młodzawy Małe - Ogród na Rozstajach Założony został przez artystę rzeźbiarza Tadeusza Kurczynę. Na terenie możemy zobaczyć kilkunastometrowy wodospad, jaskinię, łabędzie i bażanty na wolności, oczka wodne oraz niezliczoną ilość kwiatów i krzewów.

 

 

 Hotel Nad Starą Nidą Pińczów
28-400 Pińczów, ul. Targowa 4
tel. 41 357 -24-40, 791-601-187
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.